EBEDİ DOSTLUK!..

YILMAZ BEZGİNdostluk

Türkiye’nin tartışmasız en önemli derbisi olan FENERBAHÇE-GALATASARAY derbisi dünya derbileri arasında da önemli bir yere sahiptir.Oynanan futbolun kalitesi ve uluslararası önem sıralamasında sınıfta kalsa da iki camia arasındaki yıllara dayanan çekişme ve rekabetten dolayı önem kazanan bir karşılaşmadır.Rekabetin ilk yıllarında iki camianın temsilcileri birbirlerine karşı daima saygılı ve anlayışlı davranmış ve bundan dolayı bir dostluk ortamı doğmuştur.Ancak yıllar geçtikçe bu masumane rekabet daha fazla çekişme nedeniyle aradaki dostluk gün geçtikçe yerini düşmanlıklara bırakmıştır.Son olarak Aziz Yıldırım’ın yaptığı ”Galatasaray bizim ebedi dostumuz değildir.” açıklaması üzerine bu konunun irdelenmesi şart olmuştur.Ezeli rekabet ebedi dostluk neden ve nasıl son buldu? İyi düşünmek gerekir.
Türkiye’nin bu iki büyük camiası arasındaki bu düşmanlığın nasıl başladığını doğru analiz edebilirsek çözüm yolunu daha kolay bulabiliriz.Tabi çözüm bulmak istiyorsak.Aslında bu rekabetteki kritik viraj 1996-2000 yılları arasında Galatasaray’ın hegemonyasında geçen dört yılda gizlidir.Rekabetin başladığı yıllardan 1996’ya kadar geçen zamanda Fenerbahçe’nin ezici bir üstünlüğü vardı.Türkiye’de futbal denince direkt akla Fenerbahçe gelirdi. Galatasaray aralara serpiştirdiği şampiyonluklarıyla Beşiktaş ile Türkiye’nin ikinci büyük takımı olmak için yarışıyordu.
O zamana kadar Fenerbahçe’nin tartışmasız tek büyük olması zaten sorunların başlamadan bitmesi için yeterliydi.Tek kutuplu bir dünya her zaman daha az sorunlu olur. Çünkü çekişme fazla yoktur.Ne zaman ki Galatasaray (Haluk Ulusoy,Mehmet Ağar,Mesut Yılmaz ve Fatih Terim kare asının illegal çabaları ile desteklenerek) 4 yıl üst üste şampiyon olup üstüne de UEFA Kupasını kazanınca artık kendini Fenerbahçe’den daha büyük görmeye başladı.İşte EBEDİ DOSTLUĞUN TÜKENMEYE BAŞLADIĞI NOKTA BURASIDIR.Çünkü ailedeki küçük kardeş küçüklüğünü unutarak büyüğünü kendine rakip olarak görmeye başlamıştır.Küçük küçüklüğünü unutunca da ailede kavga yaşanması kaçınılmaz bir sondur.
Ebedi dostluğu bitiren final vuruşu ise Galatasaray camiasının 3 TEMMUZ KUMPASI sırasında takındığı tavırdır.Çünkü takınılan bu tavır ebedi dostluğa asla sığmayacak bir tavırdır.Fenerbahçe’nin hergeçen gün güçlenen yapısı karşısında rekabet edemeyeceğini anlayan Galatasaray camiası Fenerbahçe’ye kurulan bu kumpasta baş rolü oynayarak Fenerbahçe’yi zayıf düşürmeye ve hatta yok etmeye çalışmıştır.
Oysa benzer bir durum Galatasaray’ın başına geldiğinde ülke menfaatleri için ilk koşan ALİ ŞEN olmuştu. Balık hafızalı olanlar hatırlamaz ya da hatırlamak istemezler ama 1988’de Galatasaray Şampiyon Kulüpler Kupasında Neuchatel Xamax ile karşılaşmıştı.İlk maçı Galatasaray deplasmanda 3-0 kaybetmiş ve rövanş maçında 5-0 kazanıp turu geçmişti. Ancak UEFA o maçı masa başı oyunlarıyla Galatasaray’ın elinden almak istemişti.Bilenler bilir o zamanın Fenerbahçe başkanı ALİ ŞEN ezeli rekabet demeden Galatasaray’ın haklarını dolayısıyla Türk Futbolunun haklarını korumak için Uefa’da uğraş vermiş ve başarılı olmuştur.Bugün insaf sahibi Galatasaraylıların kabul ettiği gibi o gün Ali Şen sayesinde Galatasaray sahada kazandığı maçı masa başında kaybetmemiştir.
Şimdi bir tarafta Fenerbahçeli ALİ ŞEN’in tavırları ve öteki tarafta da 3 TEMMUZ KUMPASI sırasında Galatasaray Camiasının topuyla tüfeğiyle Fenerbahçe’nin ceza alması için verdiği mücadele.Bütün bunlar yaşandıktan sonra hiç bir akıl sahibi ebedi dostluktan bahsedemez zaten.
EBEDİ DOSTLUK ”Galatasaray’ın FENERBAHÇE Türkiye’nin EN BÜYÜK TAKIMIDIR olgusu karşısında BOYUN EĞMEYİ kabul edene kadar bitmiştir.” Küçük küçüklüğünü bilerek özür dilerse BÜYÜĞE düşen küçük kardeşini affetmektir.Aksi taktirde EBEDİ DOSTLUK sizlere ömür….

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s