KİŞİLİK KAYMASI!..

YILMAZ BEZGİN

Karakter sorunu yaşayan insanlar girdikleri kabın şeklini alırlar.Bundan dolayıdır ki karaktersiz insanlara halk arasında “Şekilsiz insan” da denir. Dolayısıyla bu tür insanlar sürekli şekil değiştirirler. Günlük menfaatleri neyi gerektiriyorsa o şekle bürünürler ve maalesef Türkiye’de bu tür insanlar çok fazla rağbet görürler. Neden böyledir? Ne yapmak gerekir? Bu sosyolojik bir inceleme gerektirir şimdilik konumuz bu değil. Asıl anlamaya çalıştığımız bu insanların varlıklarını devam edebilmek için başvurdukları bu yöntemleri örneklemek…
Bu tür insanların asla kendilerine özgü bir düşünceleri yoktur. Hangi durumda nasıl davranmaları gerektiğini dış etkenler belirler. Şimdi bu dış etkenlerin neler olduğuna bakalım.
1-Mahalle baskısı: bu tür insanlar çevrelerinden gelen taleplere asla karşı gelemezler. Hele bir de talebin geldiği yerde bir menfaatleri varsa.
2-Daima güçlüden yana olma isteği: Bunlar kendileri güçlü olmadıkları için güçlünün yanında yer alarak kendilerini garantiye almak isterler.
3-Hep daha çok kazanma isteği: Bütün dünyayı verseniz de asla doymazlar. Hep daha çok kazanmak, kazandıkça daha da kazanmak. Bunun için her türlü adiliği yaparlar.
4-Kaybetme korkusu: Kazançları alın teri olmadığı için eninde sonunda ellerindekini kaybedeceklerini düşünürler. Yarın kendilerinden daha karaktersiz biri çıkarsa ellerinde ne var ne yok kaybedeceklerini düşünürler. Bu düşünce onları daha çok hırslandırır. Ve akıl almaz şekilde alçalabilirler…

plain

Reklamlar

KİŞİLİK KAYMASI!..” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s