KORKU İMPARATORLUĞU

Ülkede bugün bir korku imparatorluğu iklimi hakim olmuş durumda. Son günlerde olup bitenleri dehşet içinde izliyorum. Milletçe resmen bir akıl tutulması yaşıyoruz. Düşünmüyoruz, yargılamıyoruz, muhakeme etmiyoruz. Meseleleri aklı selim ile değil de korkularımızla değerlendiriyoruz.

Ülkenin yarısı zaten düşünmeye ihtiyaç duymuyor. Onlar kişiliklerini kiraya vermiş durumdalar. Bu guruba göre iktidar ne yaparsa yapsın doğrudur. Asla tartışılamaz, tartışılması dahi teklif edilemez. Aksini düşünenler, daha doğrusu düşünmeye çalışanlar vatan hainidir.

Ülkenin diğer yarısı ise yıllardır muhalefet edenlerin başına gelenlere tanıklık ederek korkuya kapılmış ve köşesine çekilmiş durumda. Aman benim başıma gelmesin diye aklını yitirmiş durumda. İşini, aşını ve özgürlüğünü kaybetme korkusu insanların etik değerlerini bir kenara bırakmalarına sebep olmuş durumda.

Canlı yayına bağlanan bir kadın feryat ediyor. ‘’çocuklar ölmesin, analar ağlamasın’’ diyor. Yer yerinden oynuyor. Kaydı tekrar tekrar izledim. Kesinlikle en ufak bir terör propagandası yok, ki ilk etapta bunu duyan oradaki herkes söylediklerine katılıyor ve alkışlıyorlar. Zaten aklı başında hiç kimsenin itiraz edemeyeceği şeyler bunlar. Çocuklar ölmesin, analar ağlamasın. Aksini kim söyleyebilir ki; Çocuklar ölsün, analar ağlasın. Olacak gibi değil ama ilk önce havuz medyası arayan kişinin öğretmen olmadığını iddia etti. Toplu linç girişiminden önce itibarını yerle bir etmek gerekiyordu. Arayan kişinin söyledikleri doğru olabilir ama o öğretmen olmadığı halde ben öğretmenim dedi. Yalan söyledi, yalan söyleyenin sözlerine itibar edilemez havası estirildi.

Bir anda ülkeye bir korku havası hakim oldu. O sözler söylenirken alkışlayanlar, hak verenler 180 derece dönüş yaptı. Kanal D yönetimi jet hızıyla özür diledi. Yeni bir ‘milyar liralık vergi cezasıyla’ karşılaşmak istemediler belli ki. Bugün işi bıraksa bile yedi sülalesine yetecek kadar paraya zaten sahip olan Beyazıt Öztürk işini kaybetme korkusuyla nasıl özür dileyeceğini şaşırdı.

 

Öyle görünüyor ki; Türkiye’nin ufuklarında hüküm süren bu KORKU İMPARATORLUĞU  aklı-selim düşünme, etik değerlere saygı ve adalet duygusunu görmemize engel olmaya devam edecek. Ta ki milletçe silkelenip kendimize gelene dek. Umarım çok geç olmadan bu gerçekleşir. Yoksa iş işten geçmiş olur.

YILMAZ BEZGİN31526690

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s