TOPLUM VE YIĞIN

YILMAZ BEZGİN

Mevlana Celaleddin-i Rûmî “Sen ne söylersen söyle, söylediğin,karşındakinin anladığı kadardır.” der. Yani siz sabahlara kadar anlatsanız da anlattıklarınızı en sağlam delillerle destekleseniz de anlattığınız karşınızdakinin anladığı ile sınırlıdır. Dolayısıyla kişilerin       algılarının açık ya da kapalı olması bilgiden faydalanmalarını direkt etkiler. Toplumları yönetenler bunları çok iyi bildikleri için her zaman toplumları bu yönde etkilemeye çalışmışlardır. İşte tam bu noktada bir ülkenin vatandaşlarının bir TOPLUM mu yok sa İNSAN YIĞINI mı olduğu ortaya çıkar.

TOPLUM; Algıları açık, anlatılanları doğru anlayan, anladığını doğru anlatabilen, fikri hür, vicdanı hür, ne istediğini bilen ve asla provoke olmayan bilinçli insanların bir arada olduğu oluşuma denir. TOPLUMU yönetmek zordur. Çünkü TOPLUM yaptığınız her hareketin nedenini sorar. Sonucunu merak eder ve sorgular. Daima TOPLUMA hesap vermeniz gerekir. Onları kandıramazsınız. Bugün ak dediğinize yarın kara demeye kalkarsanız TOPLUM reaksiyon gösterir. Bu keskin dönüşünüzü TOPLUMA izah etmeniz gerekir. Öyle ‘ben yaptım oldu’ diyemezsiniz. TOPLUM otokontrol mekanizmasıdır. Yönetici yanlış yola saptığı zaman kolundan tutup doğru yola dönderir.

YIĞIN; Düşünmeyen, sorgulamayan, mutlak teslimiyet içinde olan, peşine takıldığı kişilerin gütmesiyle hareket eden, kendi başına asla karar veremeyen, karar verecek bilgi birikime sahip olmayan, ağam ne yaptıysa doğrudur mantığıyla gönüllü kölelik yapan insanların oluşturduğu kalabalığa denir. Bunlar TOPLUM olamamış sadece kalabalık bir YIĞINDAN ibarettirler. Asla soru sormazlar. Asla sebep sonuç ilişkisine bakmazlar. Sevdikleri yöneticinin dün ne dediğinin hiç bir önemi yoktur. Bugün ne diyorsa doğru odur. Dün onun sevdiklerini onlarda severler. Ama o bugün aynı kişiden nefret ediyorsa onlarda sorgusuz sualsiz nefret ederler. Yöneticilerin en sevdiği insan modelidir bu. Yönetmesi çok kolaydır. Yöneten birazcık hatiplikten anlıyorsa bu YIĞINI istediği tarafa çevirir. Hemen provoke olurlar. Hedef göstermesi yeterlidir. Sebebini sormaz, sorgulamazlar.

İşte bu yüzden YIĞIN olmaktan çıkıp TOPLUM olabilmemiz için algılarımızı sürekli açık tutmalıyız. Kimsenin bizi zehirlemesine izin vermemeliyiz. Bizi yönetenleri çok sevsek de nefret etsek de yaptıklarını sorgulamalıyız. Sorgulamalıyız ki; bizi yönetenler bizim sırtımıza basarak göğe yükselmesinler. Bizim fikirlerimize, düşüncelerimize değer versinler. Sevmek sorgulamaya engel değildir. Bilakis seviyorsak daha çok sorgulamalıyız ki; sevdiğimiz yanlışlara saplanıp kalmasın. Sonuç olarak; Sevgimiz de nefretimiz de ALGILARIMIZI köreltmesin. Doğru bakalım, doğru görelim, doğru anlatalım ki TOPLUM olabilelim…

 

2016-02-09 22-16-28 toplum ve yığın  Yandex.Görsel'de 26 bin görsel bulundu – Yandex

 

Reklamlar

TOPLUM VE YIĞIN” üzerine 2 yorum

  1. Gayet öz bir yazı olmuş.en çok en son paragraf hoşuma gitti.sevgininde nefretinde algıyı köreltmemesi..tebrikler.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s